Od czego zależy cena OC

Wiek, doświadczenie w kierowaniu pojazdem i historia ubezpieczenia to nie jedyne składniki, które formują koszt umowy odpowiedzialności cywilnej. Jednakowo istotne jest to, którym podróżujesz samochodem, a niewątpliwie, jaką posiada on pojemność silnika. Im będzie większa, tym więcej zapłacisz za polisę. Już na etapie zakupu samochodu zastanów się, czy spore auto jest Ci konieczne. Naturalnie, jeśli koniecznie musisz poruszać się terenówką z potężną pojemnością silnika, nie skłaniamy Cię do zmiany woli. Licz się tymczasem z tym, że za polisę odpowiedzialności cywilnej zapłacisz wyraźnie więcej niż za umowę na mały, miejski pojazd.

Z jakiego powodu pojemność silnika ma znaczenie przy OC?

Kierowcom samochodów z potężną objętością silnika zarzuca się wyższe zagrożenie sprawienia wypadku. Przy większej pojemności auto potrafi osiągać wyższą prędkość. TU przyjmują stąd też proste przypuszczenie: każdy kto posiada takiego rodzaju pojazd, wcześniej bądź później będzie pragnął przetestować jego możliwości na ulicy.

Za jaką pojemność trzeba zapłacić najdroższą składkę?

Koszt polisy odpowiedzialności cywilnej dla auta z objętością silnika ponad 3500 cm3 może być przeszło 60% wyższa aniżeli dla samochodu z objętością poniżej 1000 cm3.
W I półroczu ubiegłego roku posiadacze pojazdów płacili średnio za polisę odpowiedzialności cywilnej:
•    631 zł przy pojemności silnika do 1,0,
•    732 zł / poj. 1,0 do 1,8,
•    797 zł / poj. 1,8 do 2,5,
•    952 zł / poj. 2,5-3,5,
•    1025 zł / poj. powyżej 3,5.
Patrząc na opisany podział łatwo napomknąć, iż koszt odpowiedzialności cywilnej zaskakująco wzrasta przy objętości silnika ponad 2500 cm3.

Wiek kierowcy a pojemność silnika

Czy zwyżki za samochód z sporą objętością silnika są identyczne dla młodych i starszych kierowców aut? Przeprowadziliśmy kalkulację cen OC na przykładzie dwóch posiadaczy samochodów w różnym wieku. Obaj kierowcy mają bliźniaczy samochód: Volkswagena Golfa z 2007 roku (w  momencie kalkulacji zmienialiśmy wyłącznie objętość jego silnika).
Doświadczony 45-letni kierowca z kompletnymi zniżkami zapłaci za najtańsze OC odpowiednio:
•    poj. silnika 1,4 / 487 zł,
•    poj. 2,0 / 592,
•    poj. 3,2 / 747 zł.
Z kolei 19-latek który od dwunastu miesięcy posiada uprawnienia do kierowania pojazdu i nie posiada wciąż zniżek w OC musi się liczyć ze znacząco wyższą ceną za przymusowe OC:
•    poj. 1,4/ 2424 zł;
•    poj. 2,0/ 3061 zł;
•    poj. 3,2/ 3616 zł.
Ja można zauwazyć różnica między najtańszym i najdroższym ubezpieczeniem dla niedoświadczonego użytkownika wynosi ok 50%. W sytuacji 45-latka cena wzrosła podobnie, a więc wartości podwyżek są zbliżone, ale jedynie procentowo.

Dla kogo zatem auto z dużą pojemnością?

Zarówno młodzi, jak i doświadczeni użytkownicy samochodów mają obowiązek zapłacić więcej za ubezpieczenie pojazdu z znaczącą pojemnością silnika. Niemniej jednak najmłodsi użytkownicy będą musieli w związku z tym wyjąć z kieszeni znacznie więcej pieniędzy. Zatem, to zasadniczo oni muszą pomyśleć, czy nie lepiej na start zakupić lekko “słabszy” samochód.
A co z posiadaczami samochodów, co mają w tej chwili auto z wielką pojemnością silnika i nie planują go zmieniać? Zalecamy im skonfrontowanie propozycji wielu towarzystw ubezpieczeniowych i wybór tego, które będzie najmniej bezwzględne w ocenie ryzyka ubezpieczeniowego.