Jeździmy zimą samochodem

Czas zimowy na drogach wymaga od kierowców odpowiedniego przygotowania samochodu i większej czujności podczas jazdy. Zimą zdarza się najwięcej stłuczek, zwłaszcza w mieście, gdzie ruch w trakcie godzin szczytu jest ogromny.
Czy, by bez ryzyka jeździć zimą, starczy tylko podróżować wolniej a także ostrożniej? Zachęcamy do zapoznania się z kilkoma poradami, które ułatwią jazdę autem w trakcie zimy.

Koniecznie wykonaj badanie techniczne!
Przed pierwszym śniegiem na ulicach koniecznie powinno się wykonać badanie techniczne samochodu. Jazda zimową porą na letnich oponach jest niedopuszczalna i większość posiadaczy samochodów szanuje tę normę.
Należy też zwrócić uwagę na działanie hamulców. Kiedy hamulce działają nierówno, łatwiej stracić kontrolę nad samochodem i spaść z ulicy w trakcie hamowania. Nierówne funkcjonowanie hamulca jest niezauważalne podczas lata i jesieni – zimową porą potrafi doprowadzić do wypadku bądź stłuczki.
Najlepiej przed zimą zorganizować wymianę klocków hamulcowych. Nasza wypożyczalnia samochodów prowadzi najem samochodów, które są na bieżąco serwisowane u sprawdzonych mechaników samochodowych.
Przed najmem poszczególnego pojazdu, monitorujemy jego stan techniczny, żeby zapewnić klientom najwyższy komfort jazdy i poziom bezpieczeństwa.

Jak odpowiednio ruszać autem?
Sposób, w jaki rusza się pojazdem podczas zimy wydaje się mało ważny, aczkolwiek powinno się pamiętać o jednej zasadzie. Jeżeli prowadzący będzie zbyt gorliwie wciskał pedał gazu to śnieg pod kołami uprzednio się rozgrzeje plus roztopi, a następnie zamarznie, tworząc lód. Prawdopodobnie może to doprowadzić do zaistnienia problemów jeszcze przed wyjechaniem z parkingu. Samochód zakopie się coraz bardziej, a podwodzie osiądzie.

Co zrobić jeżeli samochód utknął w zaspie?
Po pierwsze nie wpadać w panikę i nadmiernie mocno nie naciskać pedału gazu, ponieważ to zdoła tylko pogorszyć sytuację. Najprostszy sposób wymaga kilku powtórzeń poniższych czynności:
•    przede wszystkim powinno się wyprostować koła,
•    później łagodnie wcisnąć pedał gazu.
•    jeżeli auto zacznie się zakopywać, powinno się    dynamicznie wcisnąć sprzęgło,
•    w następnej kolejności należy jeszcze raz wcisnąć pedał gazu.

W czasie zimy nie ufaj innym uczestnikom ruchu
Nadmierna odwaga jest najczęstszą przyczyną wypadków  podczas zimy. Należy zachować właściwy odstęp, przede wszystkim w mieście, gdzie dynamizm na ulicy jest większy. Nawet perfekcyjny i doświadczony kierowca winien zachować przezorność w trakcie jazdy, nie tylko przez wzgląd na niesprzyjające warunki na ulicy, lecz dodatkowo na zachowanie pozostałych posiadaczy pojazdów.
Niełatwo założyć postępowanie wszystkich uczestników ruchu, więc najlepiej zimą zastosować regułę „ograniczonego zaufania”. Prócz pozostałych pojazdów na jezdni, atencję kierowcy winna być skupiona na pieszych i cyklistach.
 Aby ustrzec się wypadku zachowaj większy odstęp. Ten prosty krok pozwoli na zachowanie dłuższej drogi hamowania i wyższego pułapu bezpieczeństwa.

Nasza autowypożyczalnia prowadzi wynajem aut dostawczych oraz osobowych, a dla kierowców planujących zimowy wyjazd w góry, przygotowywaliśmy możność najmu łańcuchów na koła w korzystnej cenie!

autowypożyczalnia