Jak wynająć Najem samochodu zastępczego po kolizji – poradnik

Brałeś udział w wypadku, który nie wydarzył się z Twojej winy a Twój samochód jest aktualnie w warsztacie? Kiedy samochód jest Ci potrzebny do codziennego funkcjonowania, nie powinieneś się martwić – przysługuje Ci pojazd zastępczy, jakiego koszt pozostanie pokryty przez polisę odpowiedzialności cywilnej sprawcy stłuczki.
Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 2011 roku o samochód zastępczy z OC sprawcy ma prawo ubiegać się każdy, kto uczestniczył w stłuczce wywołanej przez stronę przeciwną i w jej rezultacie został wyzbyty środka transportu. Nieważne jest to, do jakich celów osobistych bądź profesjonalnych korzystasz samochodu. Jak już stwierdzisz, iż brak pojazdu naraża Cię na niedogodności, masz prawo starać się o samochód zastępczy.

Jakie dokumenty warto dorzucić do wniosku o wynajem samochodu zastępczego?
Wniosek o samochód zastępczy możesz złożyć bezpośrednio w ubezpieczalni, dlatego, że takiego rodzaju rozwiązanie w ofercie ma również wiele warsztatów a także auto wypożyczalni. Część z nich ponadto proponuje tę usługę bez żadnych kosztów zdając sobie sprawę, iż nie każdy może sobie pozwolić na dłuższy wynajem pojazdu, a następnie podejmują się rozwiązać sytuację zwrotu opłat bezpośrednio z zakładem ubezpieczeń sprawcy.

Aby zdobyć zastępczy pojazd będziesz musiał dopełnić kilka formalności. Pamiętaj w takim razie, żeby zaopatrzyć się w:

  • dowód osobisty,
  • prawo jazdy,
  • dowód rejestracyjny uszkodzonego auta,
  • numer i datę szkody,
  • dane polisy odpowiedzialności cywilnej winowajcy,
  • dokument z zakładu ubezpieczeń z daną o przyjęciu zgłoszenia do likwidacji a także ewentualności wynajęcia samochodu.

O czym wypada pamiętać wynajmując pojazd po kolizji?
Samochód zastępczy przysługuje Ci bez względu na to, w jakich celach korzystasz ze swego pojazdu na co dzień, jednak jedynie wówczas, jeżeli nie masz innego środka transportu. Gdy posiadasz kolejne auto, nie będziesz mógł skorzystać z tej możliwości. Pamiętaj także o tym, że Twój zastępczy środek transportu nie może być pojazdem lepszej wersji niż to, którego właścicielem jesteś, a stawka za najem nie może przekraczać średniej ceny na rynku.

Czas wykorzystywania z auta zastępczego
Ponadto korzystać z najętego samochodu masz prawo już od dnia zaistnienia zdarzenia, nawet do czasu odebrania własnego pojazdu z naprawy czy w momencie, kiedy nastąpi szkoda całkowita, nawet do chwili zakupu nowego auta.
Jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe wykaże, że zbyt długo zwlekałeś z decyzją to ma prawo odmówić całego zwrotu pieniędzy.